Snabb Caritasinsats för katastrofdrabbade på Haiti

De pengar som samlas in inom ramen för det världsvida katolska Caritasnätverket kommer att slussas vidare till de drabbade på Haiti genom Caritas Internationalis som har sitt säte i Rom.

Utöver den första gåvan på 150 000 kronor hoppas jag att stiftskollekten kommer att ge ytterligare en kvarts miljon kronor, säger Charles Câmara, biståndschef för Caritas i Sverige.


Veckan innan jordbävningen på Haiti var ett faktum fastställde Msgr. Biletic i ett brev till församlingarna, att årets fasteinsamling går till kyrkans hjälpverksamhet för att förebygga och lindra katastrofer som drabbar våra bröder och systrar på olika håll i världen, särskilt i Afrika.


Nu har man gjort en omprioritering vilken innebär att delar av kollekten även ska gå till stöd för Haitis drabbade befolkning.

Omvärlden kommer att behöva ge ett mycket omfattande stöd till Haiti under en lång tid framöver, understryker Charles Câmara. Mitt i sorgen är det skönt att veta att hjälpen, trots mycket svåra yttre förhållanden, nu i stort sett börjar nå fram.   

 
 
Post: Box 2038, 750 02 Uppsala | Besök: S:t Olofsgatan 32 E | Tel: 018-13 61 40| Fax: 018-13 61 45