200 kilo tung Mariastaty stulen – och återfunnen

Natten till lördagen den 30 november stals Mariastatyn utanför S:ta Maria Magdalena församling på Hisingen i Göteborg.

Det var tidigt på lördagsmorgonen den 30 november, när de första försam- lingsborna anlände för att förbereda församlingens adventsbasar, som det upptäcktes att Mariastatyn hade stulits. Statyn är 175 centimeter hög och gjuten i brons. Den stod placerad i en specialbyggd Mariagrotta intill kyrkan.

Statyn, som gavs namnet Vår Fru av Norden när den invigdes 2017, var gjuten i italienska Sydtyrolen efter ritningar av församlingens förre kyrkoherde, pater Chikezie Onuoha msp. Den är unik så tillvida att den endast finns i detta exemplar. Vikten uppgår till tvåhundra kilo.

Vid lunchtid den 5 december fick församlingen ett glädjande besked: statyn hade hittats och lämnats in till polisens hittegodsavdelning. Enligt uppgifter i media har statyn delats i sex delar, men man har goda förhoppningar om att kunna laga den.