Barbie – en reflektion

Regi: Greta Gerwig. I rollerna: Margot Robbie, Ryan Gosling, m.fl. 2023

Barbie börjar som i Fra Angelicos målning av Vår Herre i trädgården, med sina fötter i relevé, inte helt upplyfta, någonstans mellan Barbielands himmelska evighet och detta vårt jordeliv. Hon är ett elfenbenstorn och ett Davidstorn. Vid sitt första framträdande tittar hon med en blinkning av gillande ner på flickorna som har vunnit en seger över strykbrädor och tekoppar. Och precis som i antifonen från tidegärden för den Allra Heliga Rosenkransens festdag, mille clypei pendent ex ea, omnis armatura fortium, [Som Davids torn är din hals med rader av stenar, där] ”tusen sköldar hänger, och kämparnas alla koger” (Höga visan 4:4), Barbielands många Ken. Barbie är en mystisk ros klädd i rosa, en tröstare och drottning vars uppenbarelse påminner oss om att allt är möjligt. Det vill säga tills obändiga tankar på döden tar henne ned på jorden i ett utmanande möte med mänskligheten.

Jag växte upp med Barbie. När jag inte lekte nunna eller liten kinesisk flicka, klädde jag Barbie till den uppsättning av förebilder som jag möjligen skulle kunna bli: läkare, astronaut, skeppare, brud etc. Även om Mattel aldrig skapade en dräkt för en Barbie-nunna, så gjorde min faster en åt mig. Ett universum av möjligheter stod öppet för mitt oskyldiga barnasinne.

Med lite fantasi är Maria-parallellerna till Barbie slående, ända ner till hennes utsökt utmejslade ansikte. Hennes drag kan liknas vid jungfrumodern i Michelangelos Pieta, som, inte olikt Barbie, kritiserades bittert på sin tid för att vara för ung, för vacker och för full av hopp. Barbies andra attribut skapar, även om de inte är proportionerliga, en optisk illusion av förkortning från barnets perspektiv till den vuxna kvinnan, inte olikt profeter som porträtterades i Sixtinska kapellet och på andra håll under renässansen. Bröst var på den tiden en symbol för näring och nytt liv, eller senare den förkroppsligade klassiska skönheten skulpterad av Antonio Canova. Barbies gestalt och form ger idag upphov till en debatt som inte är olik den som vår kyrka engagerade sig i mitten av 1500-talet under den period då bröstet förbjöds från sakral konst av konciliet i Trent. Humanister kan se återupplivandet av Barbie i den här filmen som en fantasifull symbol för hopp i oroliga tider, medan skolastiker och apologeter kommer att se henne som en symbol för frestelse, ett hot mot den etablerade ordningen. Frågan är: vem leker med Barbie här?

Och sedan dyker den kontrasterande karaktären upp i form av den ”brutna” Barbie, en Magdalena-figur som har blivit misshandlad och förlorat sin klassiska skönhet genom desillusionerade barns märkpennor och saxar. Hon har tvingats för många gånger i spagat och vridningar. Men nu har den brutna Barbie förvandlats och använder smärtan från sitt förflutna för att reparera andra Barbies. Hon är en prästinna, en sorts terapeut, och även en jonglör som kan göra narr av världens sätt. Brutna Barbie skickar den klassiska Barbie på en resa till den verkliga världen och offrar sina stilettklackar för Birkenstock-sandaler, redo att gå med mänskligheten.

Som barn lärde Barbie mig att stå rakt, kasta axlarna bakåt och vara stolt. När vi navigerar genom livet har många av oss ibland brottats med att förminska oss för andras acceptans tills vi lär oss att acceptera oss själva. Barbie upplever en obeskrivlig självmedvetenhet och finner sig själv uttittad, hårdflörtad och mobbad för sin perfektion och klassiska skönhet. Hon möter uppror, som en mamma från de tonårsflickor hon vill hjälpa, och slutligen rinner tårarna när hennes gudomliga perfektion smälter samman med mänskligheten. Scenen utvecklas som i de ignatianska andliga övningarnas “Betraktelsen över människoblivande”: blicken på mänskligheten, gamla och unga, rika och fattiga i deras glädje och sorg, och här skiftar cinematografin varsamt från det konstruerade till verkligheten.

Vid det här laget ser jag mig omkring på biografen och lägger märke till att en medelålders man några platser bort torkar en tår från ögat, och påmind om mina egna övningar, jag gör också detsamma. Där, i vårt skratt och i våra tårar, blir vi tillsammans med Barbie fördjupade i den universella mänskliga historien.

Barbie skickas på ett frälsningsuppdrag till en desillusionerad värld, och filmen är hennes återkomst. Hon skyndar fram med sin bebådelse för att leverera de ”goda nyheterna”, den feminina energin av skönhet och hopp till världen. Hon kommer först till en brokig grupp arbetare som bygger något nära stranden, en byggnad, en båt, varför inte vår Kyrka? De möter hennes budskap om en stor glädje, hennes budskap om att varje dag är den perfekta dagen, med förnedrande utrop och förringande visslingar, och missar budskapet helt.

I själva verket skapades Barbie (utan arvsynd) av en judisk kvinna, Ruth Handler, som 1956 ifrågasatte begränsningarna hos babydockor för att inspirera barns fantasi. Hon var skaparen och den första styrelseordföranden för Mattel leksaker. Hon och ett styrelserum av män på Mattel Toys gav liv åt Barbie och genom designen var hon en evig oskuld, till stor frustration och bestörtning för Ken, hennes tappra men ändå lika konstruerade pojkvän. Detta “jonglerande” med verkligheten bidrar med den smartaste humorn i filmen.

Älska eller hata Barbie; älska eller hata mitt perspektiv. Vi kan säkert alla vara överens om att det viktigaste budskapet i filmen är Barbies fiat, hennes ”ja” till livet. Missa den inte!

Michelle Mope Andersson D. Min.